Wielka patriotka z Żyglina. Kochała Polskę, narażała swoje życie

14 listopada o godz. 17 w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska”.

Pani Józefa była mieszkanką Żyglina i wielką patriotką. W czasie III powstania śląskiego w domu Pani Bramowskiej mieścił się magazyn broni. Z tego powodu ona i jej gospodarstwo było ciągłym obiektem ataków ze strony bojówek niemieckich.

Pokaz zostanie połączony z rozmową i dyskusją na temat powstań śląskich i ich roli w historii.

 

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach realizuje film „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska”, upamiętniający postać Józefy Bramowskiej (1860-1942), działaczki społecznej, propagatorki polskości Śląska, przewodniczącej Zarządu Głównego Towarzystwa Polek na Śląsku, senatorki RP (1929–1930 i 1935).

Józefa Bramowska była związana z Żyglinem, była znaną w swoich czasach postacią publiczną, działaczką społeczną, ale także propagatorką czytelnictwa, stroju śląskiego, żoną i matką pięciu synów. Film zwraca uwagę na ciekawą, miejscami dramatyczną, historię życia śląskiej kobiety w trudnym momencie dziejowym. Poprzez pryzmat historii ukazuje postawę i wybory śląskich kobiet.

Projekt jest finansowany z darowizny otrzymanej od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach Konkursu grantowego „Patroni Roku” oraz ze środków Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Wstęp wolny!

źródło: MOK