Woda w Lublińcu skażona. Ważny komunikat sanepidu, mieszkańcy oburzeni

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pexels

Lubliniecki sanepid poinformował, że w badaniach jakości wody z wodociągu sieciowego zaopatrującego miejscowość Lubliniec, stwierdzono obecność bakterii grupy coli. „Woda nie nadaje się do spożycia” – napisano w komunikacie. 

Próbki do badań zostały pobrane z wodociągu sieciowego Lubliniec już w piątek 21 października. – Przeprowadzone badania wody wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego bakterie z grupy coli – poinformował sanepid.

„W związku z powyższym woda z sieci wodociągowej Lubliniec nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów” – zaleca inspekcja sanitarna.

Woda co najwyżej może być używana do prac porządkowych np. mycia podłóg i spłukiwania toalet.

Mieszkańcy oburzeni 

Komunikat został opublikowany przez sanepid w poniedziałek chwilę po godzinie 14:00. Mieszkańcy mają pretensje do lokalnego samorządu, że ten przekazał informacje ze sporym opóźnieniem.

Wiceburmistrz tłumaczy

„Drodzy Państwo przed chwilą rozmawiałam z dyrektorem ZGKLiC. Z jego relacji wynika, że piątkowe badanie wody wykonane zostało na zlecenie ZGKLiC. Z uwagi na nieznaczne przekroczenie normy dolnej w 2 próbkach tj. przy ul. Powstańców i Wawrzyńca Hajdy sanepid wydał decyzję dotyczącą terenu całego miasta. Próbki z ujęcia wody przy ul. Piaskowej i w pozostałych częściach miasta wyszły dobrze. Dzisiaj sanepid sam zlecił badanie i czekamy na wyniki” – napisała w poniedziałek wieczorem Anna Jonczyk-Drzymała, wiceburmistrz Lublińca.

„Przez cały weekend ja i wielu członków mojej rodziny mieszkających w różnych częściach miasta piliśmy wodę prosto z kranu i nie zaobserwowaliśmy żadnych niepokojących dolegliwości. Mam nadzieję, że macie Państwo podobne doświadczenia i że nie jest to łut szczęścia, czy przypadek. WHO zaleca w takiej sytuacji zagotowanie wody przeznaczonej do spożycia, i do czasu wyjaśnienia sprawy warto wziąć sobie ten komunikat do serca. Pozdrawiam serdecznie” – dodała.

screen Facebook

źródło: Sanepid, media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek