Wraca gorące lato! Synoptycy przewidują falę upałów. „Pogoda przygotowuje nam saunę”

fot. IMGW/screen X

To będzie słoneczny długi weekend. Tak przynajmniej wynika z prognoz i zapowiedzi synoptyków. Wraca wakacyjna aura. 

W weekend ponownie będziemy mogli cieszyć się letnią i piękną pogodą. Słońce będzie mocno świecić, a temperatury wzrosną, tworząc gorącą aurę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać alerty związane z upałem. Wysokie temperatury będą odczuwalne niemal w całym kraju.

Tylko we wtorek temperatura odczuwalna nad polskim morzem wynosiła zaledwie 4 stopnie Celsjusza. Jesienną aurę przyniósł niż Zachariasz. Jednak już za chwilę możemy spodziewać się znacznego wzrostu temperatury.

Długi weekend 

15 sierpnia w Polsce są obchodzone dwa święta – kościelne i państwowe.
Tego dnia odbywają się uroczystości z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święta Wojska Polskiego. Święto kościelne jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

„Pogoda właśnie przygotowuje nam saunę” – czytamy na profilu IMGW. Według prognoz, najbliższe dni mogą być uznane za najcieplejszy moment tego lata.

Jak długo potrwają upały?

Według wstępnych modeli upały mogą zagościć w Polsce na dłużej – nawet do piątku 18 sierpnia. Są to jednak orientacyjne założenia. Miejscami termometry mogą pokazać nawet 35°C. 

Pogoda w woj. śląskim 

W województwie śląskim już od piątku zapowiada się przyjemna pogoda. W tym dniu termometry pokażą temperaturę do 25°C, a już w sobotę możemy oczekiwać wzrostu do 28°C. Najwyższe temperatury jednak przewidywane są na następne dni. W niedzielę spodziewane jest nawet 32°C, a w poniedziałek nawet 35°C.

Niemniej jednak, należy pamiętać, że pogoda bywa zmienna, więc zawsze warto być przygotowanym na różne warunki. Mimo to, wydaje się, że powraca do nas gorące lato.

źródło: IMGW