Wymieniła piec na ekologiczny. „Szlag mnie trafia. Na zimę będę się tułać po rodzinie”

Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski

„Szlag mnie trafia, że po przepracowaniu w moim kraju 43 lata, dziś nie mam czym palić, aby mieć ciepło. W życiu bym nie wymieniała pieca na drewno, na piec na ekogroszek. Chciałam wygodę, to mam teraz piec nieczynny. Na zimę będę się tułać po rodzinie. Skandal” – napisała pani Grażyna. 

Miało być ekologicznie, to jest. W wielu domach piece będą stać zimne. Na temat wymiany pieców na ekologiczne rozmawialiśmy w ostatnim czasie z inżynierem Jerzym Markowskim.

Redakcja: Co powiedzieć osobom, które wymieniły, często z dopłatą, kotły na ekologiczne?

Dr inż. Jerzy Markowski: To nie ja ich do tego namawiałem, może o tyle mam czyste sumienie. Administracja samorządowa może tylko przeprosić, za taką propagandę.

screen YouTube/Tarnogorski

Program „Czyste Powietrze” nadal obowiązuje do 2029 roku

„Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. W ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie zarówno na wymianę źródeł ciepła starego typu na ekologiczne, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku” – czytamy na rządowej stronie.

„Celem Programu Priorytetowego Czyste Powietrze jest wyeliminowanie możliwości spalania  w gospodarstwach domowych najgorszej jakości paliw i wymianę przestarzałych, wysokoemisyjnych pieców na nowoczesne niskoemisyjne kotły z automatycznym podawaniem paliwa oraz pełną kontrolą procesu spalania. Niestety, wielu właścicieli domów nie stać na tak duży wydatek. Dlatego powstał Program Priorytetowy Czyste Powietrze, żeby wspomóc finansowo tych mieszkańców, których sytuacja materialna nie pozwala w całości sfinansować wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków” – mówiła swego czasu Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW.

źródło: tarnogorski, YouTube, gov.pl
Oprac. Łukasz Dudek