Wyruszył śląski konwój. Kolejne polskie karetki pojechały na Ukrainę

fot. Jakub Chełstowski/screen Twitter

Trzy ambulanse wyposażone w sprzęt medyczny wyruszyły do Lwowa, by świadczyć pomoc humanitarną Ukrainie. Konwój zorganizowany został przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Akcję wsparł między innymi GCR Repty. 

„To symbol naszego wsparcia dla kraju i mieszkańców, którzy stawiają dzielny opór rosyjskiemu najeźdźcy. Zbrodnicza inwazja na wolną Ukrainę, z pogwałceniem podstawowych praw człowieka, wymaga nie tylko naszego sprzeciwu, ale również konkretnego wsparcia. Te karetki, sprzęt medyczny i środki opatrunkowe są tam na miejscu niezwykle potrzebne i cieszę się, że podmioty medyczne z województwa śląskiego przyłączyły się do tej akcji” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Kolejny śląski konwój 

W skład konwoju wchodzą 3 karetki pogotowia ratunkowego zawierające środki opatrunkowe, sprzęt medyczny i artykuły higieniczne. Do akcji włączyły się podmioty medyczne z całego regionu. Przypomnijmy, że w marcu przekazano stronie ukraińskiej cztery ambulanse i sprzęt medyczny.

„Te ambulanse są w pełni sprawne, mogą dalej służyć na pierwszej linii frontu i nieść niezbędną pomoc. Oprócz nich wyruszą wkrótce dwa tiry w pełni załadowane sprzętem. Konwój dotrze do Lwowa, gdzie te środki zostaną rozdysponowane według potrzeb” – mówił Łukasz Pach, dyrektor katowickiego WPR.

Wśród przekazanego sprzętu znajdują się m.in. 3 samochody sanitarne marki Mercedes Benz Sprinter, tomograf komputerowy, defibrylatory, aparaty EKG, krzesełka transportowe, pompy infuzyjne, respiratory, ssaki akumulatorowo-sieciowe, łóżka rehabilitacyjne.

Do wsparcia przyłączyły się: Szpital Chorób Płuc w Pilchowicach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, GCR „Repty” w Tarnowskich Górach, Katowickie Centrum Onkologii, Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju, Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Centrum Psychiatrii w Katowicach, Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie, Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Bielsku-Białej, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Szpital Specjalistyczny w Zabrzu, Apteka Szpitalna ul. Szpitalna 11 w Ustroniu.

fot. Tomasz Żak / UMWS
fot. Tomasz Żak / UMWS
fot. Tomasz Żak / UMWS

 

źródło: slaskie.pl