Wyścigi słoni na śląskich drogach. Policja wlepia pierwsze kary

fot. Śląska Policja

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych zaczął obowiązywać. Śląska policja wlepia pierwsze mandaty.

1 lipca weszły w życie nowe przepisy, które dotyczą wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych przez ciężarówki. Przez województwo śląskie przebiega ponad 250 kilometrów autostrad i 110 dróg ekspresowych.

Jaki mandat za wyprzedzanie ciężarówką  na autostradzie lub drodze ekspresowej? 

Za takie zachowanie na drodze można otrzymać 1000 złotych grzywny i 6 lub 8 punktów karnych. Mniejszą liczbę punktów otrzyma kierowca, który na drodze o przynajmniej trzech pasach ruchu, nie trzyma się jednego z dwóch prawych pasów jezdni. Natomiast osiem punktów może otrzymać kierowca, który wyprzedza na drogach szybkiego ruchu o dwóch pasach w jednym kierunku.

Pierwsi kierowcy łamią nowe przepisy. Policja publikuje nagranie 

fot. Śląska Policja

– Nowe rozwiązania mają zapobiegać nazywanemu przez wielu kierowców tzw. „wyścigowi słoni” na autostradach i drogach ekspresowych, powodującego utrudnienia przez samochody ciężarowe oraz przyczynić się do poprawy płynności ruchu i poziomu bezpieczeństwa na tych drogach – informuje śląska policja.

 

źródło: Śląska Policja