Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Świerklaniec. Miał 98 lat

fot. melograf.pl

W niedzielę (29 marca) w wieku 98 lat zmarł pan Tadeusz Bacia, był najstarszym mieszkańcem gminy Świerklaniec. Mieszkał w Nakle Śląskim.  

Pan Tadeusz był więźniem niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

for. Marcelina Zagrodnik, melograf.pl

„Wielki smutek ogarnął mnie po otrzymaniu informacji o śmierci Pana Tadeusza Bacia. Pan Tadeusz zmarł w dniu 29.03.2020r. w wieku 98 lat, był najstarszym Mieszkańcem Gminy Świerklaniec, mieszkał w Nakle Śląskim.

Pan Tadeusz był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz o numerze 24871. W ostatnich latach zdecydował się na to, aby opowiedzieć swoją „obozową historię” szerszemu gronu osób.” – napisał na facebooku wójt Marek Cyl.

20 lutego 2020r. Pan Tadeusz spotkał się z uczniami tarnogórskiego Staszica, aby opowiedzieć im swoją historię. 

fot. Marcelina Zagrodnik, melograf.pl

„Myślę, że tak jak mnie, wielu osobom zostanie w pamięć na zawsze to, co mówił wtedy Pan Tadeusz. Spośród wielu medali i odznaczeń, które otrzymał, za najważniejszy Pan Tadeusz uznawał „Krzyż Oświęcimski” – dodaje wójt.

fot. Marcelina Zagrodnik, melograf.pl

„Choć znałem Pana Tadeusza stosunkowo krótko, to tę znajomość uważam za bardzo wartościową. Zapamiętam Pana Tadeusza, jako mężczyznę bardzo pogodnego, radosnego, z doskonałą pamięcią, niezwykle inteligentnego, elokwentnego i kulturalnego, a jednocześnie dobrodusznego, szczerego i bardzo cierpliwego.

Panie Tadeuszu będę Pana pamiętać, jako jako mówiącego to, co dyktowało Panu serce, a Pan uważał, że musi nam o tym opowiedzieć! Panie Tadeuszu, żegnam Pana z nadzieją, że dzięki Pana opowieściom, będzie mi dane choć w części zrozumieć, to czego nigdy nie przeżyłem!” – wspomina włodarz.

fot. Marcelina Zagrodnik, melograf.pl

NEKROLOG„Człowiek nie może zrozumieć u innych tego, czego sam nie przeżył.” Hesse HermannWielki smutek ogarnął mnie…

Publiée par Marek Cyl sur Lundi 30 mars 2020