Przerażające odkrycie tuż przy granicy z powiatem tarnogórskim

fot. Śląska Policja

Potężne składowisko nielegalnych odpadów tuż przy granicy z powiatem tarnogórskim. Policja dokonała przerażającego odkrycia. Odpady zostały zakopane w ziemi. Doszło do rozszczelnienia pojemników z substancjami niebezpiecznymi. 

W poniedziałek w miejscowości Toszek, nieopodal granicy z powiatem tarnogórskim, policjanci natrafili na przerażające odkrycie. W poniedziałek dokonali identyfikacji nielegalnego składowiska odpadów, gdzie przestępcy zakopali kilkanaście tysięcy ton niebezpiecznych materiałów.

– Zajmujący około 1,5 hektara teren kryje pod sobą odpady komunalne oraz mauzery i beczki z substancjami niebezpiecznymi, zakopane na głębokości do 6 metrów – informuje częstochowska policja, która użyła specjalistycznego sprzętu do przeprowadzenia wykopów.

Google MAP

Substancje niebezpieczne przedostały się do gruntu

Niektóre z pojemników, pogrzebane w dołach, uległy zniszczeniu i rozszczelnieniu, co doprowadziło do uwolnienia toksycznych substancji do gruntu. Eksperci z dziedziny fizykochemii, chemii odpadów i ochrony środowiska zebrali próbki w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Pobrano również próbki gleby, aby ocenić zakres potencjalnego skażenia terenu.

Prokuratura Regionalna w Katowicach już zajęła się sprawą, a policja przypomina, że za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za nielegalny transport i składowanie odpadów niebezpiecznych grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa.

fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja

źródło: Śląska Policja