Kandydatka KO unika debaty w Tarnowskich Górach? Wybrała „neutralny grunt” w TVP3

fot. Materiały wyborcze Zofii Lesiewicz i Arkadiusza Czecha | źródło: Facebook

Redakcja tarnogorski.info zaprosiła kandydatów na stanowisko burmistrza Tarnowskich Gór do udziału w debacie. Obecny burmistrz Arkadiusz Czech, przyjął zaproszenie. Niestety kandydatka reprezentująca Koalicję Obywatelską, Zofia Lesiewicz, zdecydowała się nie uczestniczyć w debacie organizowanej przez naszą redakcję. „Jeśli rozmawiać, to w debacie przygotowanej przez poważnych organizatorów” – argumentuje Lesiewicz, deklarując swój udział w debacie, która zostanie zorganizowana przez rządową telewizję TVP3 Katowice.  

Znamienne jest, że debata na antenie TVP3 Katowice została ogłoszona 10 kwietnia, dzień po tym, jak informowaliśmy o naszych planach zorganizowania debaty, a także kilka godzin po naszym wpisie w mediach społecznościowych, w którym poinformowaliśmy mieszkańców, że Lesiewicz nie ma czasu na debatę w tym tygodniu.

Pomimo przesłania kandydatom wstępnej formuły debaty, w której burmistrz Czech wyraził zgodę na udział, kandydatka wraz ze swoim sztabem ogłosili, że wezmą udział w debacie na antenie TVP3 Katowice.

Kiedyś telewizja „pisowska”

„Jeśli rozmawiać, to w debacie przygotowanej przez poważnych organizatorów. Tylko wtedy głosy będą naprawdę usłyszane, poglądy należycie przedstawione, dyskusja uczciwa a uczestnicy będą mieli równe szanse” – napisała kandydatka KO na Facebooku i zaprosiła na debatę w regionalnym oddziale TVP.

„Cieszę się, że będę miała możliwość dyskusji z panem Czechem i szansę przedstawienia mieszkańcom Srebrnego Miasta moich pomysłów i sposobów rozwiązania ich problemów” – oznajmiła na koniec.

Komentarze internautów 

W sieci pojawiły się liczne komentarze, odzwierciedlające mieszane odczucia. Niektórzy krytykują wybór platformy debaty, przypominając o wcześniejszych określeniach TVP jako telewizji „pisowskiej”, podczas gdy inni wyrażają entuzjazm wobec debaty na „neutralnym gruncie”.

Bardzo fajnie, że na neutralnym gruncie. Życzę 'wygranej’ Debaty i osiągnięcia zamierzonego celu.
Debata w telewizji którą zarządza PO na szczeblu samorządowym, hmm wg mnie to strzał w stopę. Przecież można to zrobić w internecie tylko trzeba trochę chęci.

Serio dwóch ludzi z TG potrzebuje jakichkolwiek gruntów by z sobą debatować? Nie podoba mi się, że nasze lokalne sprawy załatwiać będziemy na antenie TVP ;/ Słabo…no ale lepiej tak niż wcale

Świetnie, bo jestem ciekawa Pani strategii i rozwiązań przyciągających biznes, tworzących nowe miejsca pracy, wyprowadzających ciężki transport z miasta poprzez rozbudowę infrastruktury.

 

Czech komentuje 

„Tak, rozmawiam z mieszkańcami. Rozmawiam codziennie. Pytam, odpowiadam na pytania, dyskutuję, wyjaśniam swój punkt widzenia, poznaję inne spojrzenia na naszą rzeczywistość… Każdy, kto choć raz ze mną się spotkał na żywo, wie, że nie unikam dyskusji, zwanej też ze staropolska 'debatą’. Dlatego bez wahania zgodziłem się na debaty przed II turą wyborów” – napisał burmistrz Arkadiusz Czech, dodając, że zgodził się na udział w trzech debatach.

„Chcę Państwu opowiedzieć o swoim pomyśle na rozwój miasta, odpowiedzieć na Państwa pytania, na pytania prawdziwych dziennikarzy. Pani Zofio, zapraszam do rozmowy bez suflerów!” – zakończył.

Formuła debaty 

Do kandydatów wysłaliśmy formułę debaty. Poniżej publikujemy treść.

W związku z nadchodzącymi wyborami, redakcja tarnogorski.info ma zaszczyt zaprosić Panią Zofię Lesiewicz do udziału w debacie przedwyborczej.
Debata odbędzie się po ustaleniu dogodnego terminu z kandydatami. Celem tego wydarzenia jest umożliwienie mieszkańcom dokładnego poznania stanowisk kandydatów w kluczowych dla społeczności kwestiach, jak również przedstawienie własnych wizji i programów.
Szczegóły debaty:

Moderator: Osoba niezwiązana z redakcją tarnogorski.info
Czas trwania: Około 2 godziny
Format:
  • Wstęp moderatora: Przedstawienie uczestników i zasad debaty.
  • Pytania od mieszkańców: Pytania zgłoszone wcześniej przez mieszkańców. Na odpowiedzi przeznaczony jest ustalony czas.
  • Dyskusja na temat Veolii – woda i ścieki. Omówienie kwestii umowy z firmą Veolia.
  • Prezentacja wybranych punktów z programów: Każdy kandydat prezentuje i omawia wybrane przez siebie punkty ze swojego programu.
  • Wymiana pytań między kandydatami: Każdy kandydat ma możliwość zadania do trzech pytań kandydatowi.
  • Autoprezentacja: Kandydaci mają możliwość przekonania mieszkańców, dlaczego warto na nich oddać głos.
  • Zakończenie: Podsumowanie debaty przez moderatora.
Informacje dodatkowe:
  • Debata odbędzie się w Tarnowskich Górach. Dokładna lokalizacja jeszcze jest do ustalenia.
  • Debata będzie transmitowana na żywo w internecie. Mieszkańcy mają możliwość zgłaszania pytań przed debatą za pośrednictwem mediów społecznościowych. Niewykluczone, że zostaną zadane pytania z czatu na żywo.
  • Nie przewiduje się udziału publiczności.
Cieszymy się na owocną dyskusję i liczymy na Państwa aktywny udział.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

Wcześniejsze nasze plany zakładały organizację debaty w czwartek, 11 kwietnia.

 

 

 

źródło: Facebook, tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek