Zorganizowane transporty kobiet z dziećmi z Ukrainy. Przyjeżdżają po świadczenia

fot. Wojciech Bakun/Facebook

Obywatele Ukrainy przyjeżdżają do miejscowości przygranicznych, składają wnioski o świadczenia socjalne, a następnie wracają na Ukrainę. O procederze informuje Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

„Nie da się nie zauważyć zorganizowanych transportów kobiet z dziećmi, które na kartkach mają zapisane procedury jakim muszą się poddać, żeby otrzymać pomoc materialną i finansową” – napisał w poniedziałek rano prezydent Przemyśla.

„Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę” – dodaje samorządowiec.

Wojciech Bakun zauważa, że temat był już poruszany, jednak pozostał bez reakcji władz.

„Jestem za niesieniem pomocy, ale w przypadku pomocy uchodźcom, którzy uciekają przed wojną chyba nie chodzi o to, żeby całe społeczności przerzuciły się na nasz system opieki społecznej? Nie tędy droga! Od początku udzielając pomocy staraliśmy się to robić jak najmądrzej, stąd apel do posłów, senatorów, ministrów, aby pochylili się nad tym procederem, bo jako samorząd nie mamy żadnych instrumentów, żeby jemu zapobiegać. Możemy jedynie zgodnie z prawem rejestrować te osoby w systemie PESEL, co otwiera drogę do korzystania z całego wachlarza instrumentów wsparcia” – dodaje.

Prezydent Przemyśla wyraźnie zaznaczył, że wpis w mediach społecznościowych nie jest skierowany przeciwko komukolwiek „przedstawia jedynie obiektywna ocenę sytuacji i to z czym musimy się mierzyć jako miasto przygraniczne.”

 

 

źródło: Wojciech Bakun/Facebook
Oprac. Łukasz Dudek