Ambasador Ukrainy w Polsce kasuje swoje kontrowersyjne wpisy

Kontrowersyjne wpisy ambasadora Ukrainy w Polsce zostały skasowane z platformy Twitter. W niedzielę rano Wasyl Zwarycz napisał, że strona ukraińska jest otwarta na dialog i współpracę w sprawach historycznych. Wcześniej dyplomata upomniał Polskę ws. przeprosin za Wołyń. 

Z mediów społecznościowych zniknęły dwa wpisy ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza. Przypomnijmy, że w rozmowie z Onetem rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówił, prezydent Zełenski powinien wziąć jako Ukraina „jednak większą odpowiedzialność”. Była to odpowiedź na pytanie dziennikarki, czy prezydent Ukrainy powinien przeprosić nasz kraj za Wołyń.

„Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne” – napisał w sobotę ukraiński dyplomata.

„Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej. Co więcej, dobrze znana formuła prawdziwego pojednania w stosunkach ukraińsko-polskich, która została przyjęta przez hierarchów naszych Kościołów, brzmi: 'wybaczamy i prosimy o wybaczenie'” – dodał.

Wpisy skasowane 

W niedzielę po kontrowersyjnych  wpisach została tylko pamięć. Pojawił się jednak nowy komentarz, dużo bardziej wyważono.

„Mój wczorajszy wpis był reakcją na słowa Rzecznika MSZ w Onet, który wprost wskazał, co musi zrobić prezydent Ukrainy. Uważam taką formę komunikacji za niewłaściwą. Jesteśmy otwarci na dialog, współpracę ws. historii, rozumiemy jej znaczenie, czcimy pamięć ofiar. Razem silniejsi” – napisał ambasador Wasyl Zwarycz. 

źródło: Twitter