Budżetowe przygotowania do świąt – farbowanie włosów w domu i domowe SPA

Materiał partnera

W zeszłym roku Polacy deklarowali, że na święta wydadzą przeciętnie 1427 zł. Choć jeszcze nie pojawiły się oficjalne badania mówiące o planowanych wydatkach świątecznych w 2023 roku, można spodziewać się, że tegoroczna deklarowana kwota będzie wyższa. W zeszłym roku wiele produktów podrożało ze względu na galopującą inflację. Dlatego Polacy szukają oszczędności. Wiele można zaoszczędzić, na przykład farbując w domu zamiast w salonie. Jak zadbać o wygląd przed Bożym Narodzeniem, nie wydając kroci?

Większość osób myśli o ograniczeniach wydatków na święta

Polacy mają w znacznej większość świadomość rosnących cen (chociaż obecnie inflacja zahamowała, koszty życia wciąż utrzymują się na wysokim poziomie). W 2022 roku o ograniczeniach wydatków na święta myślało aż 73 procent respondentów. Jeszcze nie ma tegorocznych badań określających szacunkowy procent osób pragnących zatrzymać w kieszeni trochę grosza. Niemniej jednak można przypuszczać, że i w 2023 większość z nas będzie chciało nieco przyciąć koszty.

Jak zaoszczędzić na usługach, nie oszczędzając na urodzie?

Ponieważ usługi są obecnie bardzo drogie, zamiast wybrać się do salonu, można sięgnąć po domową koloryzację. Cena koloryzacji w salonie to średnio 200-400 zł w większym mieście. Cena dobrej farby do włosów w drogerii to około 30-40 zł (w promocji nawet 20 zł).

Czym się różni krem koloryzujący od farby do włosów? Podczas pierwszej koloryzacji nie stawiaj na diametralną zmianę. Kremy koloryzujące nalezą do segmentu tonerów, które delikatnie rozjaśniają lub przyciemniają włosy. Są doskonałe na pierwsze farbowanie, bo nie docierają głęboko do struktury włosa, tak jak trwałe farby. Wypłukują się stopniowo podczas mycia. Natomiast jeśli już masz wprawę i dobrze czujesz się w danym kolorze, możesz sięgnąć po produkty do koloryzacji trwałej.

Kluczem jest właściwe odczytanie symboli na opakowaniu i trzymaniu się ściśle instrukcji producenta. Wybieraj kolory farby różniące maksymalnie o ton-dwa od Twoich naturalnych włosów, aby uniknąć rozczarowania.

Jak farbować włosy w domu?

  • Zabezpiecz skórę na twarzy (przy skroniach, przy czole, wokół uszu) tłustym kremem lub wazeliną, aby nie zostawić trwałych śladów.
  • Farby trwałe zaleca się najczęściej nakładać na suche, nieumyte włosy, bo sebum zostawia naturalną ochronę przed chemicznymi czynnikami farby.
  • Przygotuj mieszankę i możliwie szybko nakładaj ją na włosy.
  • Jeśli farbujesz naturalne włosy pierwszy raz, w pierwszej kolejności farbę nakładaj na długość włosów, później u nasady, ponieważ ciepło przy skórze przyspieszy koloryzację.
  • Jeśli farbujesz po raz kolejny, kolejność będzie nieco inna: najpierw pomaluj włosy na karku, następnie na szczycie głowy, na przodzie i na skroniach. Najgrubsze włosy będą miały dzięki temu najdłuższy kontakt z farbą. Włosy przy skroniach są cieńsze, więc szybciej złapią kolor – farba może być tam najkrócej.

Inne sposoby na świąteczne oszczędzanie w sektorze beauty

Zamiast drogich kremów wybieraj tańsze zamienniki, które mają ten sam skład, a cenę nawet kilkukrotnie niższą. Wiele wskazówek znajdziesz na portalu YouTube. Zamiast wizyty w SPA, kup zapachowe świece, dobry olejek do masażu i urządź sobie domowy salon odnowy biologicznej we własnej łazience. Sposobów na piękny wygląd bez wydawania setek złotych jest sporo – święta nie zawsze muszą oznaczać znaczne uszczuplenia portfela.


Materiał partnera