Celowo chcą się zarazić. „Umówię się na kawę z pozytywnym. Wynagrodzę po zakażeniu”

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pexels.com

Media podają, że w niektórych europejskich krajach są osoby, które celowo chcą się zarazić koronawirusem. Śmiałkowie chcą w ten sposób otrzymać status ozdrowieńca i przepustkę covidową. Mają obawy przed szczepionką, a nie chcą być wykluczeni z miejsc publicznych. 

„Umówię się na kawę z pozytywnym. Wynagrodzę po zakażeniu”, „Szukam kogoś z koronawirusem, kogo można pocałować” – według mediów takie ogłoszenia można znaleźć w kilku krajach.

Jakie jest ryzyko zgonu z powodu COVID-19? 

W internecie jest dostępny kalkulator, który wylicza szacunkowe ryzyko zgonu na Covid-19. Oczywiście takie wyliczenia mogą nie być zgodne ze stanem faktycznym, jednak narzędzie jest używane przez niektórych ekspertów. Kilka dni temu z takiego kalkulatora skorzystał dr n. med. Piotr Witczak, biolog medyczny, autor 15 publikacji naukowych w dziedzinie biologii/immunologii komórkowej.

„Moje 90-dniowe ryzyko zgonu Covid-19 to 0.0008% wg. qcovid.org. W imię takiego ryzyka chce mi Pan ograniczyć życie społeczne i to bez dowodów naukowych na skuteczność? Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu” – napisał dr Witczak w odpowiedzi na wpis użytkownika Twittera. 

W sieci pojawiają się nawet wyliczenia, które wskazują, że bardziej prawdopodobne jest to, że młoda osoba zginie pod kołami samochodu niż, że poniesie śmierć z powodu Covid-19. Należy jednak pamiętać, że nieleczona choroba może powodować ciężkie powikłania. Niestety w wielu krajach nie można nawet mówić o leczeniu.

Dr Włodzimierz Bodnar twierdzi, że przy pomocy amantadyny wyleczył tysiące osób. W lutym 2021 roku rozpoczęło się polskie badanie nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19. Docelowo w badaniu „TITAN” ma wziąć udział 500 osób.

Mogłoby się wydawać, że w czasie pandemii nie powinno być problemu, aby przebadać założoną ilość pacjentów nawet w kilka tygodni. Niestety tak się nie dzieje i badanie posuwa się do przodu zastanawiająco wolno.

Według danych na 17 listopada 2021 roku, w badaniu łącznie udział wzięło 71 pacjentów, z tego 42 osoby to pacjenci z województwa śląskiego.

 

 

źródło: RMF-FM