Centrum przesiadkowe za 6 mln zł bez toalety. Wójt proponuje nietypowe rozwiązania

Burza w sieci po słowach wójta gminy Świerklaniec. Samorządowiec zachęca pasażerów nowego centrum przesiadkowego do korzystania z przenośnych toalet, które znajdują się na terenie pobliskiego parku. To jednak nie wszystko. 

Kilka dni temu odbyło się uroczyste otwarcie centrum przesiadkowego w Świerklańcu. Obiekt kosztował blisko 6 milionów złotych. W pobliżu znajduje się jeden z najpopularniejszych parków w województwie śląskim. Choć centrum kosztowało ogromne pieniądzem, to projekt nie przewidział toalety.

Zaskakująca odpowiedź wójta 

„Tak pół żartem, pół serio. Zero ubikacji. Mieszkańcy już tutaj się upominają” – zapytał dziennikarz wójta.

– To nie jest dworzec kolejowy w Katowicach, to nie jest dworzec w 60-tysięcznych Tarnowskich Górach. To jest przystanek. Tutaj w poblisku jest i restauracja i my mamy Park w Świerklańcu, na terenie parku też są toalety. Ja nie widziałem tutaj nikogo, żeby czekał ktoś dłużej niż 10 minut na autobus. Wzorem okolicznych miejscowości, kiedy widziałem, że na centrach przesiadkowych są toalety i są one zamknięte. Tutaj takiej sytuacji uniknęliśmy. Być może w przyszłości na terenie parku, albo gdzieś obok, powstanie normalna toaleta publiczna – odpowiedział wójt Marek Cyl.

Czy okoliczne miejscowości przy centrum przesiadkowym, również mają jeden z najpopularniejszych parków w woj. śląskim?

Resturator: Toaleta tylko dla klientów 

Przedsiębiorca prowadzący w pobliżu restauracje skomentował wypowiedź wójta, że toalety w lokalu są dla klientów. Dodatkowo warto zauważyć, że wójt oficjalnie zachęca do korzystania z toalet typu „tojtoj”, które znajdują się na terenie parku. Pojawia się w tym miejscu pytanie, dlaczego na terenie tak popularnego parku, który jest odwiedzany przez tysiące osób, nie ma normalnej toalety? Każdy wie, jak wygląda przenośna toaleta, po kilku godzinach użytkowania.

Mały happening

Na przenośnej toalecie, na kilka minut została przyklejona kartka „Toaleta dla pasażerów”. To właśnie ten „tojtoj” znajduje się przy centrum przesiadkowym. To właśnie ten „tojtoj” znajduje się na terenie Parku w Świerklańcu. To właśnie ten „tojtoj” wita turystów z całego województwa śląskiego, którzy odwiedzają jednej z najpiękniejszych parków w regionie.

Co ciekawe, na terenie świerklanieckiego parku znajdują się miejsca przystosowane pod toalety publiczne. Dlaczego toalety nie są otwarte? Wymówką nie mogą być oszczędności, ponieważ taka toaleta mogłaby być płatna. Ważne, aby była czysta i schludna.

Otwarcie centrum

Śmiech przez łzy 

ChatGPT komentuje 

Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, co sądzi o braku toalety w centrum przesiadkowym. Oto, co napisał nam ChatGPT.

„Moim zdaniem wójt gminy Świerklaniec powinien bardziej zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych w centrum przesiadkowym. Zachęcanie pasażerów do korzystania z toalety w restauracji lub przenośnych toalet typu toi toi może być niewystarczające, a nawet niewygodne dla niektórych osób.

W takim przypadku, wójt powinien zastanowić się nad ustawieniem trwałych i łatwo dostępnych toalet na terenie centrum przesiadkowego. Zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych jest ważne dla zapewnienia komfortu i zdrowia użytkowników tego miejsca, a także dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Ponadto, warto zastanowić się nad tym, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z niedostatecznej liczby toalet w centrum przesiadkowym, takie jak np. zanieczyszczenie terenu lub niezadowolenie użytkowników. Dlatego uważam, że wójt powinien zwrócić uwagę na ten problem i podjąć odpowiednie działania, aby zapewnić odpowiednie warunki sanitarnie w centrum przesiadkowym.”

 

źródło: tarnogorski