Dawka przypominająca dla dzieci. Ministerstwo Zdrowia wystawi e-skierowania dla 262 tys. osób

W związku z przekazaniem przez koncern Pfizer nowej Charakterystyki Produktu Leczniczego dawki przypominającej dla dzieci, odstęp między szczepieniem podstawowym a boosterem wyniesie nie 3 a 6 miesięcy – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. 

Resort zdrowia zarządzany przez ministra Adama Niedzielskiego przekazał, że dzisiaj w nocy wystawi e-skierowania dla 262 tys. dzieci w wieku 5-11 lat.  Tymczasem Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego rezygnuje z rekomendacji szczepień przeciw Covid-19 dla wszystkich zdrowych osób poniżej 18 roku życia.

Szwecja wycofuje rekomendację szczepień dla dzieci w wieku 12-17 lat, a Polska wystawia e-skierowania  

Od 1 listopada 2022 roku w Szwecji szczepionka na Covid-19 przestanie być rekomendowana dla osób poniżej 18 roku życia. Regulator argumentuje swoją decyzję, że w czasie pandemii niewiele dzieci i młodzieży poważnie zachorowało na Covid-19.

„Obecna wiedza i epidemiologia wskazują, że warianty wirusa SARS-CoV-2 wywołują coraz łagodniejsze objawy u zdrowych dzieci i młodzieży, a odporność w tej grupie jest bardzo wysoka” – czytamy na stronie szwedzkiego regulatora.

„W przypadku zdrowych dzieci i młodzieży SARS-CoV-2 można, zdaniem Agencji Zdrowia Publicznego i przedstawicieli zawodu pediatry oraz Szwedzkiego Stowarzyszenia Pediatrycznego, uznać na tym etapie pandemii za zwykłego wirusa oddechowego” – informuje agencja.

Czytaj także: Szwecja wycofuje rekomendację szczepień na COVID dla dzieci w wieku 12-17 lat

źródło: www.folkhalsomyndigheten.se, MZ/Twitter