Droga rowerowa z Tarnowskich Gór do zalewu i Miasteczka Śląskiego. Trwają rozmowy

DW 908 przy zalewie Nakło-Chechło. Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski

Czym bliżej wyborów, tym więcej obietnic i zapowiedzi usłyszymy z ust polityków i samorządowców. Czy najnowsza zapowiedź tarnogórskiego samorządu to kolejne przedwyborcze mydlenie oczu? 

Na stronie Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach pojawiła się informacja, że rozpoczęły się rozmowy dotyczące budowy drogi rowerowej wzdłuż DW 908. Planowana trasa rowerowa miałaby za zadanie połączyć Tarnowskie Góry z zalewem Nakło-Chechło oraz Miasteczkiem Śląskim. Wyczekiwany od wielu lat projekt, niewątpliwie zwiększyłby atrakcyjność turystyczną całego powiatu tarnogórskiego.

W sprawie budowy drogi rowerowej w ostatnich dniach odbyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim. Burmistrz Arkadiusz Czech spotkał się z marszałkiem Jakubem Chełstowskim i Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Nadal nie ma projektu

„Wszyscy panowie zgodzili się, że taka droga rowerowa powinna powstać. Oczywiście dziś jeszcze trudno mówić o szczegółach, ale spotkanie na tak wysokim szczeblu pozwala sądzić, że prace projektowe ruszą lada chwila” – informuje tarnogórski magistrat.

Sformułowania: „trudno mówić o szczegółach” i „prace projektowe ruszą lada chwila”, dają do myślenia i rodzą w głowie pytanie. Czy to tylko przedwyborcze mydlenie oczu? Przypomnijmy, że kilka lat temu została ogłoszona informacja o rewitalizacji Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach. Do dzisiaj nie została wbita nawet przysłowiowa pierwsza łopata. Czy podobnie będzie z drogą rowerową przy DW 908?

Połączenie ze szlakiem Leśno Rajza 

„Trasa z Lasowic w kierunku zalewu Chechło-Nakło będzie przedłużeniem budowanej właśnie przez miasto drogi rowerowej wzdłuż ul. Częstochowskiej z centrum do Lasowic. Połączy się z istniejącym szlakiem rowerowym Leśno Rajza. Powstanie więc połączenie nie tylko z zalewem. Będzie można także bezpiecznie dojechać do Miasteczka Śląskiego i dalej” – czytamy na stronie urzędu.

Mieszkańcy powiatu tarnogórskiego od lat postulują, by taka droga dla rowerów powstała. Zgłaszały to również środowiska rowerowe, w tym Tarnogórska Rowerowa Masa Krytyczna. W 2022 roku mieszkańcy Tarnowskich Gór i sąsiednich gmin złożyli nawet petycję w tej sprawie.

Na chwilę obecną nie ma słowa o kaletańskim zbiorniku wodnym Zielona. Miejmy nadzieję, że taka opcja również jest brana pod uwagę. Połączenie drogą rowerową dwóch najpopularniejszych w regionie akwenów, to by było coś.

 

źródło: UM Tarnowskie Góry, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek