Europosłowie PiS poparli dalsze zalewanie Polski ukraińskimi produktami

fot. PE, Konfederacja/Twitter, Patryk Jaki/Twitter

Parlament dał zielone światło dla zawieszenia na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki tego kraju – czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego.

Politycy Konfederacji opublikowali „listę hańby”. Europoseł Patryk Jaki tłumaczy, że omyłkowo zagłosował za tym rozwiązaniem.

„W głosowaniu nad wydłużeniem zwolnień celnych na produkty z Ukrainy omyłkowo zagłosowałem za tym rozwiązaniem. Niezwłocznie po głosowaniu, złożyłem wniosek o korektę głosowania. Polska jest największym wspierającym Ukrainę i niech tak zostanie. Jednak wszystko musi mieć zachowane właściwe proporcje” – napisał Jaki na Twitterze.

„Posłowie zatwierdzili we wtorek 537 głosami do 42 przy 38 wstrzymujących się, wniosek dotyczący przedłużenia zawieszenia ceł importowych, ceł antydumpingowych i środków ochronnych dla ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej na kolejny rok, w kontekście wojny napastniczej Rosji, która hamuje zdolność Ukrainy do handlu z resztą świata” – czytamy w komunikacie PE.

„Zawieszenie taryf dotyczy owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi. Produkty przemysłowe podlegają zerowym cłom od 1 stycznia 2023 roku na mocy umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, więc nie są objęte nową propozycją” – informuje biuro prasowe.

„Zdecydowanie popieram odnowienie środków liberalizacji handlu, które obecnie pomagają zapewnić, że ukraiński handel może być kontynuowany pośród brutalnej wojny wywołanej przez Rosję. Środki te mają zasadnicze znaczenie dla wzmocnienia odporności Ukrainy, ponieważ pracujemy nad stopniową integracją Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE. Nasza solidarność z Ukrainą jest spójna, przejrzysta i solidna, a dodatkowo wzmocnił ją status Ukrainy jako kraju kandydującego do UE. Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej” – powiedziała sprawozdawczyni Sandra Kalniete (EPP, LV).

źródło: Twitter, eruroparl.europa.eu