Holandia. Policja użyła broni wobec protestujących rolników

źródło: screen/Twitter, Michael van der Galien

Masowe protesty rolników nie ustają. Policja użyła broni. Media informują, że policja strzelała podczas blokady drogi. 

Do incydentu doszło we wtorek wieczorem. Policjanci oddali strzały ostrzegawcze. Media jednak informują, że na pojeździe widać ślad po kuli. W sieci opublikowano nagrania, policja tłumaczy, że kierowca ciągnika chciał staranować radiowozy. Protestujący twierdzą jednak co innego i uważają, że użycie broni było bezpodstawne.

Nagrania mogą szokować 

W ostatnich dniach w Holandii odbywają się ogromne protesty. Rolnicy blokują ulice, supermarkety oraz duże centra dystrybucji. Jest to protest przeciwko rządowym planom redukcji azotu. W niektórych sklepach zaczyna brakować towaru.

Holenderski rząd planuje ograniczyć zanieczyszczenia wytwarzane przez zwierzęta gospodarskie. Rządzący wymagają od rolników stosowanie mniejszej ilości nawozów. Według protestujących, uderzy to nie tylko w rolnictwo, ale również w kieszenie wszystkich obywateli.

Politycy planują do 2030 roku obniżyć emisje zanieczyszczeń o 50 proc. w całym kraju. Głównie chodzi o tlenek azotu i amoniak. Dodatkowo rząd twierdzi, że potrzebna jest redukcja liczby zwierząt gospodarskich.

źródło: farmer.pl, Twitter, DoRzeczy
Oprac. Łukasz Dudek