Problemy na linii do lotniska w Pyrzowicach. Pociągi towarowe blokują przejazd

fot. Michał Skrzydło/Facebook

Na odbudowanej linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach pojawiają się pierwsze dostrzegalne przez mieszkańców problemy. Wszystko za sprawą pociągów towarowych. 

Coraz częściej z linii kolejowej numer 182 korzystają pociągi towarowe. Ze względu na uwarunkowania terenu, lokomotywy elektryczne mają trudności z wjazdem na wzniesienie w Miasteczku Śląskim z ciężkim ładunkiem. W efekcie, składy towarowe blokują popularne przejście kolejowe. To jednak nie wszystko, ponieważ przejazdy pociągów towarowych są bardzo głośne i odbywają się tuż za oknami wielu mieszkańców.

Zdarza się, że przejście jest blokowane nawet przez godzinę. Problem osobiście napotkał były burmistrz Miasteczka Śląskiego.

„Kolejna taka sytuacja o ostatnich dniach – na przejeździe przy Norwida od kilkunastu minut stoi pociąg towarowy” – napisał Michał Skrzydło na Facebooku i udostępnił zdjęcia.

Odwołany pociąg

14 maja Koleje Śląskie poinformowały, że poranny pociąg relacji Tarnowskie Góry – Częstochowa został odwołany „z powodu wtórności defektu pociągu towarowego.”

Mieszkańcy komentują 

W sieci mieszkańcy i samorządowcy komentują sytuację, która w ostatnim czasie staje się coraz bardziej problematyczna. Bo przecież, nie tak to miało wyglądać. Linia biegnie w bliskiej odległości od budynków jednorodzinnych i miasteczkowskiego osiedla.

„Osobowe poruszają się bardzo cicho, a towarowe są bardzo głośne” – zauważa Roman Boino, przewodniczący Rady Miejskiej.

„Ktoś kto nadzorował plany i wydawał zgody na budowę, a raczej rewitalizacje linii powinien interweniować o zabezpieczenie stref zamieszkania ekranami przy torach. Na takie rozwiązanie liczyłem już od początku prac i jak widać nikt z tego nie skorzystał” – skomentował wpis samorządowca mieszkaniec.

„Przez pociągi towarowe jest coraz więcej problemów, bo albo się zepsuje i zablokuje szlak dla osobowych albo nie potrafi podjechać pod wzniesienie i blokuje przejazd” – zauważa pan Michał.

„Tak właśnie jest, więcej towarowych najgorsze są te miedzy 3 a 5 godz nad ranem jak się ma na rano do roboty” – dodaje inny komentujący.

źródło: tarnogorski.info, Koleje Śląskie, Facebook
Oprac. Łukasz Dudek