Mieszkanka Zabrza zgubiła torebkę, w której trzymała 20 000 złotych

Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski.info, Pixabay

W niedzielę, mieszkaniec Zabrza dał wspaniały przykład uczciwości. Znalazł torebkę, w której znajdowała się pokaźna suma pieniędzy. Natychmiast zgłosił się z nią do pobliskiego komisariatu.

Kiedy funkcjonariusze sprawdzili zawartość torebki, okazało się, że w środku było aż 20 tysięcy złotych. Ale to nie koniec niespodzianek – wewnątrz były także klucze, dokumenty i telefon.

– Znalazca opowiedział mundurowym, że natrafił na nią przy ulicy Tarnopolskiej niedaleko komisariatu – relacjonuje zabrzańska policja.

W pewnym momencie na telefon zadzwoniła 41-letnia właścicielka torebki. Mieszkanka Zabrza szybko zjawiła się na komisariacie i z ogromną ulgą odebrała swoją własność.

Takie historie przypominają, jak ważne jest postępowanie zgodnie z własnym sumieniem i dbanie o dobro innych. W dzisiejszych czasach uczciwość wciąż się liczy.

Policja przypomina

Zgodnie z Ustawą o rzeczach znalezionych:

Artykuł 4.1.  Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.

Artykuł 5. 1.  Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).

Artykuł 21. 1. W przypadku znalezienia pieniędzy właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.

Artykuł 284 kodeksu karnego – Przywłaszczenie

§  1.  Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2.  Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3.  W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  4.  Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski.info, Pixabay

źródło: KMP Zabrze