Presja migracyjna na granicy. Śląska straż graniczna na dużo pracy

fot. Śląska Straż Graniczna

„Zwiększa się presja migracyjna na granicy polsko-słowackiej. Udaremniono kolejne próby przemytu nielegalnych migrantów” – poinformowała śląska straż graniczna. 

Tylko w miniony weekend zatrzymano ponad stu cudzoziemców, próbujących przejechać przez terytorium Polski nielegalnie.

W piątek w miejscowości Cisiec (powiat żywiecki) funkcjonariusze bielskiej straży granicznej zatrzymali 25 obywateli Syrii, którzy przekroczyli granicę z Polską od strony słowackiej. Przyjechali busem na szwedzkich numerach rejestracyjnych.

„Samochód zepsuł się w trakcie jazdy i został przez kierowcę porzucony wraz z cudzoziemcami. Wszyscy Syryjczycy posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji” – informuje śląska straż graniczna.

Tego samego dnia w godzinach nocnych, w rejonie byłego przejścia granicznego w Zwardoniu, funkcjonariusze SG zatrzymali 21 obywateli Syrii (mężczyźni, 1 osoba nieletnia). Poruszali się pojazdem typu bus na niemieckich numerach rejestracyjnych, prowadzonym przez 18-letniego obywatela Niderlandów.

Nielegalni migranci posiadali przy sobie dokumentny potwierdzające pobyt na Słowacji. Zatrzymani również zostali przekazani stronie słowackiej. Kierowcy przedstawiono zarzuty karne i został osadzony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w lokalnej komendzie.

Następnego dnia w sobotę straż graniczna zatrzymała w Zwardoniu kolejnych 24 nielegalnych migrantów, obywateli Syrii, przewożonych w samochodzie dostawczym.

„Były wśród nich 3 kobiety i 6 dzieci. Pojazd był prowadzony przez obywatela Polski. Kierowca został zatrzymany, zostały mu przedstawione zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy, a następnie został osadzony w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych w Będzinie” – czytamy w komunikacie.

W poniedziałek tuż po północy, również w Zwardoniu, zatrzymano 51 nielegalnych migrantów – 50 obywateli Turcji oraz 1 obywatela Gruzji, którzy dokonali nielegalnego przekroczenia granicy w pojeździe typu bus, prowadzonym przez Gruzina.

Wszyscy zatrzymani zostali przekazani stronie słowackiej w ramach tzw. readmisji uproszczonej. Od początku roku śląska Straż Graniczna zatrzymała 757 nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę państwową wbrew przepisom od strony Słowacji.

fot. Śląska Straż Graniczna
fot. Śląska Straż Graniczna
fot. Śląska Straż Graniczna
fot. Śląska Straż Graniczna
fot. Śląska Straż Graniczna

 

źródło: Śląska Straż Graniczna