Nielegalni imigranci zatrzymani w Sosnowcu. Przedostali się na teren UE z Ukrainy

fot. Śląska Straż Graniczna

Funkcjonariusze Śląskiej Straży Granicznej zatrzymali pięciu cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie. Według oficjalnych przekazów, przybyli na terytorium strefy Schengen z Ukrainy do Węgier. 

Straż graniczna zatrzymała w Sosnowcu czterech obywateli Nigerii oraz jednego obywatela Iranu.

„Cudzoziemcy przedstawili do kontroli swoje oryginalne paszporty, jednakże nie posiadali żadnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu lub pobytu. Mundurowi w toku prowadzonych czynności służbowych ustalili, że cudzoziemcy przybyli na terytorium strefy Schengen w 2022 roku z Ukrainy do Węgier” – informuje śląska straż graniczna.

Następnie przez Francję, Niemcy lub Holandię mieli przedostać się do Polski.

„Wszyscy, przebywając na terytorium Polski, nie posiadając do tego tytułu prawnego, złożyli do Wojewody Śląskiego wnioski o zezwolenie na pobyt czasowy. W związku z przebywaniem na terytorium naszego kraju, nie posiadając do tego tytułu pobytowego, cudzoziemcy zostali zatrzymani” – czytamy w komunikacie.

Komendant sosnowieckiej placówki straży granicznej wszczął postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu.

To dopiero początek możliwych problemów?

– Obawiam się exodusu ludzi z Afryki, bo Sahel wysycha. Tam będą problemy z wyżywieniem, ci ludzie ruszą, oni widzą szansę w Europie, co widać np. po Paryżu. Ja się nie Putina boję, bo my sobie z nim poradzimy. Ja się boję tego niekontrolowanego exodusu z Afryki do Europy, bo my nad tym nie zapanujemy. Jeżeli się komuś wydaje, że płotem zatrzyma tych ludzi, to jeszcze nikt takiego płotu nie zbudował, którego by oni nie mogli pokonać – mówił kilka tygodni temu generał Waldemar Skrzypczak, który odwiedził Tarnowskie Góry.

Pojawiają się już pierwsze informacje, że śląska policja nie podaje narodowości sprawców przestępstw.

fot. Śląska Straż Graniczna
fot. Śląska Straż Graniczna

 

źródło: Śląska Straż Graniczna