Naczelny lekarz USA pokazuje jak zrobić maseczkę z koszulki

Naczelny lekarz USA. fot. twitter

Polski rząd zaleca noszenie maseczek ochronnych tylko przez osoby chore na COVID-19. Co samo w sobie jest absurdalnym pomysłem, ponieważ koronawirusa bardzo często przechodzi się objawowo. 

Swoje stanowisko, co do noszenia masek zmienił rząd Stanów Zjednoczonych.

„Zalecane materiałowe pokrycia twarzy nie są maskami chirurgicznymi ani respiratorami N-95. Są to dostawy krytyczne, które muszą być nadal zastrzeżone dla pracowników służby zdrowia i innych osób udzielających pierwszej pomocy medycznej, zgodnie z zaleceniami aktualnych wytycznych CDC” – zaleca agencja rządu federalnego USA.

Naczelny lekarz USA. fot. twitter

„Amerykańska administracja zmienia wytyczne. Naczelny lekarz kraju dr. Jerome Adams jeszcze niedawno przekonywał, że maski nie chronią przed zakażeniem koronawirusem. Dzisiaj zaleca noszenie masek wszystkim i pokazuje jak je zrobić domowym sposobem, np. z szalika czy koszulki” – podaje na twitterze dziennikarka Zuzanna Falzmann.

Jak zrobić maseczkę z koszulki?

Portal tarnogorski.info od kilku tygodni nagłaśnia, że w maskach powinni chodzić wszyscy. 

Czytaj: Premier Czech do prezydenta USA. „Spróbuj zmierzyć się z wirusem po czesku”

Czytaj: Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz? Dlaczego Tajwan tak dobrze sobie radzi z wirusem?

CDC agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych opublikowała zalecania w sprawie stosowania „tkaninowych pokrowców na twarz”.

„CDC kontynuuje badania rozprzestrzeniania się i wpływu nowego koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Wiemy z najnowszych badań, że znaczna część osób z koronawirusem nie ma objawów („bezobjawowych”) i że nawet ci, którzy ostatecznie rozwiną objawy („przedobjawowe”), mogą przekazać wirusa innym osobom, zanim wykażą objawy.

Oznacza to, że wirus może rozprzestrzeniać się między osobami wchodzącymi w interakcje w bliskim sąsiedztwie – na przykład mówieniem, kaszlem lub kichaniem – nawet jeśli osoby te nie wykazują objawów. W świetle tych nowych dowodów CDC zaleca noszenie tkaninowych nakryć twarzy w miejscach publicznych, w których inne środki dystansowania społecznego są trudne do utrzymania (np. sklepy spożywcze i apteki), szczególnie w obszarach o znacznym zasięgu społecznym.”  – informuje amerykańska agencja.

 

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK

 

 

źródło: twitter, www.cdc.gov (tłumaczenie google).