Nie działa blok w Elektrowni Jaworzno. Tauron wydał komunikat

W Elektrowni Nowe Jaworzno doszło do awarii najnowszego bloku węglowego. Nieco ponad dwa tygodnie temu eksperci firmy Rafako ostrzegali, że jest spalany złej jakości surowiec, a takie działanie może doprowadzić do awarii. Firma Rafako budowała blok i współpracuje z Tauronem. 

„W związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza, blok o mocy 910 MW został odstawiony. Ze względu na konieczność uprzedniego wychłodzenia kotła – aby ekipy mogły przeprowadzić konieczne prace wewnątrz – kluczowe prace prowadzone są etapowo” – czytamy w oświadczeniu spółki Tauron.

„Ponowna synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną jest zaplanowana jeszcze na ten tydzień” – uspokaja Tauron

„Ze względu na okres letni i temperaturę otoczenia, proces ten trwa odpowiednio dłużej. Proces ten nie powoduje konieczności długiego postoju bloku, ponowna synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną jest zaplanowana jeszcze na ten tydzień. Jednocześnie protestujemy przeciwko formie, polegającej na straszeniu odbiorców krzykliwą treścią oraz tytułem w tematach tak ważnych, jak bezpieczeństwo energetyczne kraju” – czytamy w dalszej części komunikatu.

Przypomnijmy, że nieco ponad dwa tygodnie temu media obiegła informacja o możliwych problemach w elektrowni Jaworzno. Z doniesień medialnych wynikało, że elektrownia może mieć problemy z dostępnością węgla, a surowiec, który jest wykorzystywany, ma być gorszej jakości, przez co może dochodzić do awarii.

„Informacje spółki Rafako to próba straszenia opinii publicznej i wymuszenia decyzji biznesowych. Blok #910MW jest ważnym elementem systemu, a #TAURON zrobi wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski” – informował wtedy Tauron. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

 

źródło: Tauron
Oprac. Łukasz Dudek