Kara za chodzenie w sylwestra. Będzie pobrana z konta. Nawet 30 tys. złotych

Zdjęcie ilustracyjne fot. Policja

Minister zdrowia Adam Niedzielski informuje Polaków. Za wyjście w Sylwestra grozi wysoka kara. 

– Od strony prawnej to postępowanie wygląda w ten sposób, że jest wymierzona kara w wysokości do 30 tys. i ona w ciągu 7 dni jest egzekwowana z konta – powiedział minister  Niedzielski, który był we wtorek gościem Radia Zet w programie Beaty Lubeckiej

Eksperci od prawa wskazują, że zakaz wychodzenia z domu bez celu nie ma podstawy prawnej.

„Policja po każdej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, a tam wymierzona jest kara do 30 tys. złotych i jest egzekwowana z konta w ciągu 7 dni. Dopiero potem można się odwołać” – mówił Adam Niedzielski na antenie Radia Zet.

 

Jest stanowisko policji ws. sylwestrowego zakazu przemieszczania się. Decyzję o ukaraniu mają podejmować indywidualnie funkcjonariusze. 

Chaos związany z „godziną policyjną” trwa w najlepszej. Według tego co jest zapisane w rozporządzeniu, od godziny 19:00 w Sylwestra do 6:00 pierwszego stycznia obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Zakaz ten m.in. nie dotyczy osób wykonujących czynności służbowe czy zawodowe.

Jest również dodatkowa furtka, która pozwala wyjść na zewnątrz w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zaczerpnięcie świeżego powietrza zdaje się może przyjąć miano zaspokojenia niezbędnych potrzeb.

Eksperci od prawa wskazują, że zakaz jest nielegalny, a sami politycy przekazują niespójne informacje. We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Zet mówił, że policja będzie karać mandatami, kilka dni wcześniej premier Morawiecki wskazał, że nie będzie godziny policyjnej.

Komenda główna policji przekazała telewizji TVN oświadczenie w wersji wideo.

– Policjanci każdorazowo, w przypadku podejmowania przez siebie interwencji wobec sprawców wykroczeń, w sposób indywidualny podchodzą do tego typu sytuacji i sami podejmują decyzję o sposobie ich zakończenia. To może być pouczenie, to może być nałożony mandat karny, a w szczególnych przypadkach policjanci mogą skierować wniosek do sądu o ukaranie – powiedział na nagraniu Mariusz Kurczyka z Komendy Głównej.

Premier Mateusz Morawiecki o godzinie policyjnej.

Wypowiedź z 27 grudnia.

„Aby mogła być zastosowana musielibyśmy – za decyzją pana prezydenta – wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną” – mówił szef rządu.

„Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, o to żeby ten Sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy po sylwestrze kilka miesięcy temu, ale w tym roku tak właśnie powinno być” – dodał

 

źródło: Radio Zet, TVN24