Małe zainteresowanie preparatem dla malutkich dzieci. MZ podało dane

„Spośród blisko 1,9 mln dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat, którym wystawiliśmy e-skierowanie, na szczepienie przeciw COVID-19 rodzice zapisali 379 maluchów, a zaszczepiono – 28” – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. 

W nocy z 11 na 12 grudnia resort zdrowia wystał ok. 1,9 mln e-skierowań na szczepienie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat preparatem na COVID-19. Jak widać zainteresowanie jest niewielkie. Resort poinformował również, że trzecią dawką przyjęło 14,7 tys. dzieci w wieku 5-11 lat.

– Jako lekarz zakaźnik chciałbym powiedzieć, że stosuje się metody prewencyjne zapobiegania zakażeniom, o ile są one skuteczne, pod warunkiem, że nie będą bardziej niebezpieczne niż sama choroba. Twarde dane naukowe mówią, że możliwość ciężkiego przebiegu u dzieci jest praktycznie znikoma. To jest 0,27% na 100 tys. dzieci. Natomiast coraz szerzej przekazywane są informacje o potencjalnych działaniach ubocznych tego preparatu – mówi dr Zbigniew Martyka, ordynator oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

„Szczepionki dla dzieci są wysoce skuteczne i bezpieczne” – napisał w minionym tygodniu minister Niedzielski. Wysłaliśmy do resortu zdrowia kilka pytań. Nadal czekamy na odpowiedź.

  • Wnosimy o udostępnienie badań, na które powołuje się minister zdrowia.

  • Na ilu dzieciach były przeprowadzone badania skuteczności szczepionki?

  • Na ilu polskich dzieciach testowano szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Pfizer?

źródło: Media społecznościowe, tarnogorski