Prezydent Siemianowic krytykuje Kaczyńskiego i Tuska. „Od 1989 roku bawią się nami”

fot. screen PJJ.TV, tarnogorski

W 2015 roku na Śląsk przyjeżdża wielki wybawca narodu polskiego, polskiego górnictwa i przemysłu. Mówi, że postawi górnictwo na nogi, że to wydobycie jest niskie, że górnictwo upada, jest coraz mniej górników. On obiecuje, że jak obejmie władzę, to będzie ta sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Górnictwo stanie na nogi, będzie większe wydobycie – mówi w najnowszym nagraniu prezydent Siemianowic Śląskich i przytacza wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego sprzed siedmiu lat. 

Na koniec nagrania samorządowiec pokazuje archiwalne zdjęcie prezesa PiS i Donalda Tuska. Politycy stoją obok siebie, a na ich twarzach widać szczery uśmiech. „Sam się zastanawiam, kto jest gorszy. Powiem wam szczerze, że nie wiem. Od 1989 roku bawią się nami. Od 89 roku tylko zmieniają się z opozycji, na opcję rządzącą” – mówi Rafał Piech.

W 2015 roku prezes Jarosław Kaczyński przyjechał do woj. śląskiego 

Kaczyński zapewniał zebranych pod kopalnią Pokój, że jeśli PiS wygra wybory, to będą przeprowadzone zewnętrzne audyty wszystkich kopalń.

„Polskie górnictwo będzie miało szansę, będzie podstawą polskiej energetyki” – mówił prezes PiS i zapewnił, że pieniądze będą przeznaczane na inwestycje i rozwój górnictwa.

PiS dochodzi do władzy. Górnictwo zostaje stopniowo wygaszane

Następnie prezydent Rafał Piech pokazuje, że od 2015 roku zatrudnienie i wydobycie w górnictwie systematycznie maleje. Piech wylicza, że siedem lat temu zatrudnienie w górnictwie wynosiło 95 tys. osób, a w 2021 rok już tylko 78 tys. Dodatkowo wskazuje na znaczy spadek wydobycia. Według wyliczeń samorządowca w 2015 roku wydobyto 73 mln ton węgla, a w 2021 roku już tylko 55 mln ton.

– Zobaczcie ile milionów ton wydobycia mniej węgla na przestrzeni tych siedmiu lat. Kilkanaście kopalń mniej, kilkanaście miliardów złotych wydane na likwidacje, odprawy. Sytuacja w górnictwie jest dramatyczna, tak źle jeszcze nie było – mówi prezydent Siemianowic.

– Na dzień dzisiejszy brakuje w Polsce ok. 11 mln ton węgla, żeby zaspokoić nasze potrzeby, to co my potrzebujemy w Polsce. A my od stycznia do lipca wyeksportowaliśmy 3 mln ton węgla. Tak dobrze jest u nas, że brakuje nam 11, ale my jeszcze mamy gest, wyeksportujemy trzy miliony na zewnątrz, niech oni mają ciepło, co tam, Polacy będą zimą marznąć – dodaje.

Następnie prezydent Piech pokazał archiwalne zdjęcie Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego z 1992 roku. Politycy stoją obok siebie, a na ich twarzach widać szczery uśmiech

– Sam się zastanawiam, kto jest gorszy. Powiem wam szczerze, że nie wiem. Od 1989 roku bawią się nami. Od 89 roku tylko zmieniają się z opozycji, na opcję rządzącą. Zobaczcie, na jakim poziomie był polski przemysł 1989 roku. Kiedy mieliśmy setki fabryk, kiedy mieliśmy swoje marki samochodów. Zobaczcie, co z tego zostało. Tylko kapitał zachodni, tylko markety zachodnie. Sytuacja jest dramatyczna – mówi wyraźnie poruszony.

Czytaj także: Piech krytykuje Dudę: Ten człowiek ma czelność mówić nam, że musimy zaciskać zęby i pasa

 

źródło: PJJ.TV, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek