Rusza sezon grzewczy w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim

To już pewne. Od jutra MTBS oraz tarnogórska spółdzielnia Gwarek i Chemik rozpoczynają sezon grzewczy. Za kilkadziesiąt godzin kaloryfery będą ciepłe. Pamiętajmy jednak, że przegrzewanie mieszkania nie służy naszemu zdrowiu i portfelowi. 

Tak zimnego września dawno nie było. W nocy w Katowicach było zaledwie 5 st. Celsjusza. Lokatorzy dzwonią do administracji budynków i domagają się włączenia ogrzewania.

„W mieszkaniach zimno. Dogrzewamy mieszkanie piekarnikiem. Ileż można czekać, aż w końcu zaczną grzać?” – napisała na Facebooku mieszkanka Miasteczka Śląskiego.

– Od jutra będziemy rozpoczynać sezon grzewczy w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim. Od minionego tygodnia pojawiają się cyklicznie powiadomienia lokatorów, dzisiaj już też było bardzo dużo interwencji o włączenie ogrzewania. Jestem po konsultacji z tarnogórską spółdzielnią Gwarek i Chemik i tak samo będzie u nich uruchomione ciepło – powiedziała nam w poniedziałek Katarzyna Piecha, członek zarządu MTBS Tarnowskiego Góry.

Na pytanie, czy Veolia ma zabezpieczony surowiec na sezon grzewczy, Katarzyna Piecha odpowiedział, że mieszkańcy powiatu tarnogórskiego, którzy korzystają z ciepła systemowego dostarczanego przez Veolie Południe, mogą spać spokojnie.

Jaka temperatura w mieszkaniu jest najlepsza?

„Blok, w którym mieszkam, ocieplony został jeszcze w czasach PRL-u wełną mineralną oraz płytami azbestowymi, na usunięcie których oczywiście czekamy. Ten betonowy moloch wciąż jeszcze trzyma ciepło po lecie. Mimo zimnych kaloryferów i w miarę częstego wietrzenia, w mieszkaniu jest jeszcze ok. 22°C, a więc dość ciepło” – napisał na swoim profilu Damian Dąbrowski, znany ekspert od pogody.

Kilka dni temu minister Anna Moskwa powiedziała, że funkcjonuje w temperaturze 17-19 stopni.

– Można się przyzwyczaić. To też jest zdrowe dla organizmu – powiedziała w rozmowie z Radiem Zet Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Portal branżowy Homebook.pl opublikował przykładowe zestawienie temperatur w różnych pomieszczeniach

  • W salonie poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C.

  • W sypialni powinno być  ok. 17-18°C. Jak zauważa portal, przy wysokiej temperaturze organizm niedostatecznie się regeneruje.

  • W kuchni ok. 19°C, ponieważ według ekspertów, to pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania potraw.

  • W pokoju noworodka i niemowlaka to 21°C w dzień i 19-20°C w nocy. Warto jednak pamiętać, że podczas kąpania noworodka temperatura powinna być nieco wyższa – około 24-26°C.

 

 

źródło: Damian Dąbrowski/Facebook, tarnogorski, Radio Zet, homebook.pl
Oprac. Łukasz Dudek