Śląska policja poluje na „słonie” z lotu ptaka. Ujawniono wiele wykroczeń

fot. Śląska Policja

Od początku lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Kierowcy ciężarówek mają zakaz wyprzedzana na autostradach i drogach ekspresowych. W ostatnich dniach śląscy policjanci prowadzili wzmożone kontrole. Wykorzystano do tego drona. 

Wzmożone kontrole zostały przeprowadzone na śląskich odcinkach autostrady A1 i A4 oraz drogach ekspresowych S1 i S52.

„Mundurowi, oprócz ujawniania wykroczeń związanych z zakazem wyprzedzania, bacznie przyglądali się kierowcom, którzy nie stosowali się do obowiązku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. W prowadzonych działaniach policjanci wykorzystali nie tylko nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory, ale także dron i laserowe mierniki prędkości posiadające funkcję DBC (Distance Between Cars), które pozwalają na zmierzenie odległości pomiędzy samochodami” – informuje śląska policja.

Tylko w poniedziałek ujawniono łącznie 72 wykroczenia, z czego większość związana była z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe.  21 wykroczeń dotyczyło niestosowania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych.

fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja

Jaki mandat za wyprzedzanie ciężarówką  na autostradzie lub drodze ekspresowej? 

Za takie zachowanie na drodze można otrzymać 1000 złotych grzywny i 6 lub 8 punktów karnych. Mniejszą liczbę punktów otrzyma kierowca, który na drodze o przynajmniej trzech pasach ruchu, nie trzyma się jednego z dwóch prawych pasów jezdni. Natomiast osiem punktów może otrzymać kierowca, który wyprzedza na drogach szybkiego ruchu o dwóch pasach w jednym kierunku.

– Nowe rozwiązania mają zapobiegać nazywanemu przez wielu kierowców tzw. „wyścigowi słoni” na autostradach i drogach ekspresowych, powodującego utrudnienia przez samochody ciężarowe oraz przyczynić się do poprawy płynności ruchu i poziomu bezpieczeństwa na tych drogach – informuje śląska policja.

 

źródło: Śląska Policja