Sukces lekarzy z Gliwic. Nowotwór zniszczył kobiecie kości. Wszczepiono endoprotezę

fot. Szpital Miejski nr 4 Gliwice
REKLAMA

Lekarze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach w miejsce kości zniszczonych przez nowotwór wczepili endoprotezę. 

– Chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą z rakiem, żeby się nie poddawali. Ja walczę kilkanaście lat i wierzę, że będzie dobrze – mówi Agnieszka Fronczak, pacjentka Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Kobieta jest pierwszą pacjentką, która przeszła właśnie w tej placówce skomplikowaną operację endoprotezoplastyki onkologicznej polegającą na wycięciu zmienionego chorobowo obszaru i wszczepieniu specjalnego elementu sztucznego przejmującego funkcję uszkodzonej struktury.

fot. szpital4.gliwice.pl

– Dzięki temu eliminujemy przerzut do kości, który pojawił się u pani Agnieszki i robimy wszystko, co tylko możliwe, aby mogła odzyskać sprawność – tłumaczy dr Andrzej Baryluk, ordynator ortopedii.

Liczba chorych onkologicznie, u których dochodzi do przerzutów w obrębie kości stale wzrasta. Wiąże się to z bardzo poważnymi powikłaniami takimi jak przewlekły ból i złamania patologiczne.

– U pani Agnieszki pojawiła się taka sytuacja, której chcieliśmy zaradzić przywracając jednocześnie sprawność i możliwość lepszego poruszania się –  dodaje dr Andrzej Baryluk.

Gliwickich ortopedów wspierał prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zwrócił uwagę na ogromne znaczenie podobnych zabiegów dla ratowania sprawności pacjentów onkologicznych.

– Celem leczenia jest usunięcie guza przerzutowego z kości udowej, co pozwala na lepszą kontrolę leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na dłuższe życie. Kolejnym celem staje się przywrócenie funkcji operowanej kończyny poprzez rekonstrukcję ubytku kości powstałego po usunięciu nowotworu – mówił prof. Kortych,

Większość chorób nowotworowych może powodować przerzuty do układu kostnego. Pojawienie się przerzutów do kości znacznie pogarsza jakość życia oraz rokowanie w zakresie przeżycia chorych.

REKLAMA

Bardzo często prowadzi do złamań patologicznych, które dodatkowo komplikują proces leczenia. Złamanie patologiczne powoduje nie tylko dysfunkcję narządu ruchu, ale przyspiesza rozwój choroby nowotworowej i skraca życie pacjenta.

 

źródło: szpital4.gliwice.pl

REKLAMA