5 maja 2023 roku, po ponad trzech latach oficjalnie ogłoszono zakończenie się pandemii koronawirusa. Informacje przekazała Światowa Organizacja Zdrowia. Szef WHO zaapelował jednak o zachowanie czujności.
„Wczoraj Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych spotkał się po raz 15. i zalecił mi ogłoszenie zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Przyjąłem tę radę” — przekazał za pośrednictwem profilu WHO dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"For the past year, the Emergency Committee – and WHO – have been analysing the data carefully and considering when the time would be right to lower the level of alarm"-@DrTedros #COVID19 https://t.co/pwBLVl37nh
— World Health Organization (WHO) (@WHO) May 5, 2023
Szef WHO dodał, że koronawirus nadal jest groźny i zaapelował o zachowanie czujności i monitorowanie nowych mutacji. Przypomnijmy, że w Polsce nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Ma zostać zniesiony dopiero 1 lipca.
„Nie oznacza to jednak, że COVID-19 przestał być globalnym zagrożeniem dla zdrowia. W zeszłym tygodniu COVID-19 odbierał życie co trzy minuty – i to tylko zgony, o których wiemy” – dodał Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dyrektor WHO dał wskazówkę dla rządów na świecie.
– Najgorszą rzeczą, jaką każdy kraj może teraz zrobić, jest wykorzystanie tej wiadomości jako powodu do utraty czujności, demontażu systemów, które zbudował, lub wysłania wiadomości swoim obywatelom, że nie należy już się martwić COVID-19 – oznajmił.
„Wirus jest w odwrocie”
– Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jego bać – mówił przed drugą turą wyborów prezydenckich premier Mateusz Morawiecki.