Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

fot. KM PSP Gliwice

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na określonym odcinku.  Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał rozporządzenie porządkowe. 

Jak informują służby wojewody, zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego dotyczy odcinka od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec.

– Rozporządzenie obowiązuje do 12 września włącznie. Zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Wyłowiono 1,5 tony śniętych ryb 

– Wprowadzenie rozporządzenia spowodowane jest sytuacją na odcinku III sekcji Kanału Gliwickiego, gdzie nieprzerwanie działają służby wojewody, usuwając pojawiające się śnięte ryby, których do tej pory pracownicy Wód Polskich, wspólnie ze strażakami PSP oraz Strażą Rybacką, odłowili 1,5 tony. Występowania martwych ryb nie odnotowano natomiast na innych odcinkach tej drogi wodnej, na których kontynuowany jest również stały monitoring przez wszystkie służby wojewody, w szczególności WIOŚ, policję oraz straż pożarną i rybacką – dodaje Alina Kucharzewska.

– Istotna jest tutaj także współpraca z wojewodą opolskim, z którym jestem w stałym kontakcie i spotykamy się podczas wspólnych systematycznych wideokonferencyjnych sztabów kryzysowych. Skoordynowanie działań jest tutaj niezbędne, gdyż Kanał Gliwicki łączy nasze województwa – podkreśla wojewoda Wieczorek.

Mat. prasowy
Oprac. Redakcja