Rząd wprowadzi zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach

Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Niebawem mają wejść w życie nowe rozwiązania rządowe przy okazji znoszenia opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad.

Reporter radia RMF-FM dotarł do zapisów projektu. Teraz oba rozwiązania trafią do Sejmu, gdzie zakaz wyprzedzania ma na celu poprawę płynności ruchu na drogach szybkiego ruchu. Przewiduje się, że nowe przepisy będą obowiązywać od sierpnia, jednak tempo działań parlamentu będzie miało kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę, że Sejm pracuje tylko do końca lipca.

Ważne będzie więc, czy posłowie rozpoczną pracę już w przeciągu tygodnia. W praktyce oznacza to, że wyprzedzanie przez ciężarówki będzie dozwolone jedynie na drogach posiadających co najmniej trzy pasy ruchu i wyklucza możliwość wyprzedzania lewym pasem.

Bezpłatne autostrady 

Podczas ostatniej konwencji PiS obiecano bezpłatne autostrady. „Skąd środki na zniesienie opłat za przejazd autostradą? Między innymi z wprowadzenia eToll dzięki czemu oszczędzamy setki milionów złotych na utrzymaniu systemów IT, które sprzedawały zagraniczne firmy” – napisał na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

 

źródło: RMF-FM, tarnogorski