Zełenski chciał przemówić podczas Eurowizji. Dostał jednak odmowę

fot. Sejm RP/YouTube

Według doniesień medialnych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie będzie wygłaszał przemówienia podczas finału Eurowizji, który odbędzie się w sobotę. Organizator konkursu, Europejska Unia Nadawców, podobno odmówiła Zełenskiemu możliwości wystąpienia. Jednak kancelaria Zełenskiego zapewnia, że nie złożyła żadnej oficjalnej prośby w tej sprawie.

Tegoroczna edycja Eurowizji została przeniesiona z Ukrainy do Liverpoolu, a Wielka Brytania została gospodarzem zastępczym. Ukraina, pomimo zwycięstwa w poprzednim roku, nie mogła zorganizować konkursu z powodu rosyjskiej agresji.  Media informują, że prezydent Zełenski za pośrednictwem łącza wideo, chciał przemówić podczas wydarzenia muzycznego.

Organizatorem Eurowizji na wyspach jest Europejska Unia Nadawców oraz BBC.

„Eurowizja jest międzynarodowym programem rozrywkowym i podlega surowym regułom oraz zasadom ustalonym od początku jego istnienia. Jednym z fundamentów konkursu jest apolityczny charakter imprezy. Zasada ta zabrania możliwości dokonywania politycznych lub podobnych wypowiedzi w ramach konkursu” – przekazano w komunikacie.

fot. Sejm RP/YouTube

 

źródło: Media, tarnogorski