Protest górników. Związkowcy weszli rano do siedziby PGG w Katowicach

fot. Facebook/WZZ Sierpień 80

Związkowcy „Sierpnia 80” weszli w poniedziałek rano do siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Domagają się uporządkowania rynku handlu węglem. Na transparentach napisano „Węgiel dla ludzi, nie dla złodziei” oraz „Mamy dość okradania Polaków przez nieuczciwych sprzedawców węgla.”

– Górnicy z WZZ „Sierpień80” domagają się uporządkowania rynku handlu węglem. Oczekują na podjęcie rozmów i przyjazd ministra Piotra Pyzika, któremu chcą przekazać, rozwiązania zwiększające dostępność węgla i zmniejszające jego cenę – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ „Sierpień 80”.

W spółce dochodzi do patologii? 

– PGG sprzedaje tak zwany „ekogroszek” po około 900 zł za tonę. Już po chwili ten sam węgiel oferowany jest dla odbiorcy, po 2,5 – 3 tysiące złotych. Cały zysk przechwytywany jest przez pośredników, co powoduje oburzenie odbiorców indywidualnych, którzy muszą płacić za węgiel trzykrotnie drożej, niż sprzedaje go PGG – twierdzi Bogusław Ziętek.

Związkowcy zwracają uwagę również na utrudniony dostęp do zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych.

– Ten sam problem mają górnicy i byli górnicy, którym węgiel należy się w ramach deputatu. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań i patologii na tym rynku. Związkowcy z WZZ „Sierpień 80” chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność – dodał przewodniczący „Sierpnia 80”.

Kilka dni temu związkowcy wystosowali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Związek alarmuje, że zaczyna brakować węgla, a ceny są astronomicznie wysokie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

źródło: facebook.com/KomisjaKrajowaSierpnia80

 

źródło: WZZ Sierpień 80/Facebook, tarnogorski
Opracował: Łukasz Dudek