Anna Somiak nie jest już prezesem ośrodka w Kamieńcu. „Przywróciła dzieciom godność”

fot. tarnogorski

Anna Somiak nie jest już prezesem Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Kamieńcu. Zajmowała to stanowisko zaledwie przez kilka miesięcy. Wcześniej w placówce dochodziło do znęcania się nad dziećmi. Prokuratura postawiła kilku osobom zarzuty. Nowa prezes miała odmienić ośrodek, który podlega pod śląski urząd marszałkowski. 

Niespodziewane zmiany w ośrodku dla chorych dzieci. Nowym prezesem został Zbigniew Bajkowski, który do niedawna kierował wojewódzkim szpitalem w Częstochowie. Czy w grę wchodzi polityka?

„Była dla dzieci jak mama”

– Dla dzieci była prawdziwym aniołem, przywracającym im godność i dającym im miłość, którą wcześniej tak bardzo potrzebowali. Stan psychiczny dzieci był tragiczny, były zdeptane przez wcześniejsze doświadczenia. Jednakże, gdy pani Anna objęła stanowisko, wszystko zaczęło się zmieniać. Ta niesamowita kobieta dokonała prawdziwego cudu. Dzieci z dnia na dzień zaczęły się podnosić, odzyskiwać swoją radość i wiarę w świat. Ale niestety, przerwano to wszystko, nie pozwolono na to, aby jej dzieło było dokończone – mówi nam jedna z pielęgniarek, która pracuje w OLR Kamieniec.

– Byłam świadkiem, jak dzieci powoli zaczynały odzyskiwać uśmiechy na swoich twarzach. Pani Anna dawała im miłość i wsparcie, czego im tak bardzo brakowało. Była cudownym prezesem nie tylko dla dzieci, ale także dla nas, pracowników. Pamiętam dziewczynkę, która była tak bardzo zraniona i zregresowana, że rzucała odchodami we wszystkich. Dzięki pracy pani Anny, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, ta mała pacjentka zaczęła uczęszczać do szkoły specjalnej w Tarnowskich Górach i podróżowała tam autobusem. Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu i opiece, jaką jej zapewniała. Nie było żadnych problemów z jej zachowaniem w szkole – dodaje wyraźnie zmartwiona pielęgniarka.

Kolejna trauma 

– Niestety, kolejny raz ktoś zadał dzieciom kolejną traumę. Dlaczego to się stało, nie wiem. Ale jedno jest pewne – widziałam ogromną miłość, jaką pani Anna darzyła nasze podopieczne. Widziałam, jak związała buty dzieciom, jak tuliła je i uczyła posługiwania się sztućcami – oznajmia na koniec nasz rozmówca.

Gra polityczna? 

W ostatnich tygodniach PiS stracił większość w sejmiku śląskim. Czy jesteśmy świadkami gry politycznej i wymiany na stołkach?

– Rada nadzorcza OLR Pałac Kamieniec, 22 maja powołała na stanowisko prezesa pana Zbigniewa Bajkowskiego. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu mieniem i zarządzaniu zasobami ludzkimi. Kierując szpitalem w Częstochowie, mierzył się z wieloma trudnymi wyzwaniami – mówi Sławomir Grusza, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Redakcja: Dlaczego dotychczasowa prezes straciła stanowisko? Proszę podać powód.

– Rada Nadzorcza posiada wyłączne kompetencje do dokonywania zmian personalnych z których skorzystała – odpowiedział rzecznik Gruszka.

Przypomnijmy, że w 2022 roku cztery osoby usłyszały zarzut znęcania się nad małoletnimi pacjentami Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Kamieńcu. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Do sprawy będziemy wracać. 

Anna Somiak była prezesem przez kilka miesięcy fot. tarnogorski

Tarnogórzanka objęła funkcję prezesa w ośrodku dla dzieci w Kamieńcu

Przemoc w ośrodku dla dzieci w Kamieńcu. Prokuratura stawia zarzuty

 

 

źródło: tarnogorski.info