Morawiecki: Wychodzimy z pandemii powoli, ale poobijani. Poobijani, ale niepokonani

screen YouTube

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał w poniedziałek (8 marca) do Tarnowskich Gór. Odwiedził tarnogórską firmę Chemet, wiodącego dostawcę na rynku LPG w Europie.

Premierowi towarzyszyła posłanka Barbara Dziuk. Na miejscu był również burmistrz Arkadiusz Czech i starosta tarnogórski Krystyna Kosmala.

Szef rządu przytaczał dane z Eurostatu, które wskazują, że Polska ma najniższe bezrobocie w całej UE (3,1 proc.).

– Wychodzimy z tej pandemii powoli, ale poobijani. Poobijani ale niepokonani. Udało nam się zachować, przechować, utrzymać, a nawet rozwinąć miejsca pracy. Z ogromną radością usłyszałem, że szefowie Chemetu zatrudniają nowe osoby – mówił premier.

Grupa Chemet w 2020 roku przejęła francuską firmę. 

– Polska firma kupiła firmę we Francji. Swojego konkurent, który był w trudnej sytuacji, to pokazuje, że w trudnym roku pandemii, przedsiębiorstwa potrafią realizować swoją strategię – powiedział Morawiecki.

– Wiele firm i myślę, że cała gospodarka jest troszeczkę tak jak ten skoczek narciarski na belce, jeszcze nie ma zielonego światła, które sygnalizuje start, jeszcze trzeba chwile zaczekać do szybkiego odbicia – dodał.

– Chce pogratulować takim przedsiębiorcom jak Chemet, przedsiębiorcom którzy w trudnych okolicznościach przechowali wartość firmy, dokonali ekspansji międzynarodowej, wyprowadzili biznes zagraniczny nad kreskę jak to się mówi i realizują dzisiaj dalszą strategię ekspansji międzynarodowej. To jest nie tylko duma z polskiej gospodarki, z polskich przedsiębiorców, ale to też oznacza realny przypływ gotówki w dalszej perspektywie do Polski – stwierdził szef rządu.

– Polski eksport usług, polski eksport towarów tj. repatriacja kapitału do Polski. To jest przypływ kapitału do Polski i takim firmom jak Chemet również to zawdzięczamy, to jest element strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. I to we wzmocnionym układzie kapitałowym, finansowym, inwestycyjnym, biznesowym będzie również zasadnicza część nowego polskiego ładu – oznajmił na koniec premier Mateusz Morawiecki

Ireneusz Popiół, prezes zarządu Chemet przypomniał, że nasz kraj jest europejskim liderem w branży LPG. 

– Ja również chciałem dodać do tych statystyk, które pan premier wymienił, że Polska również jest liderem w branży LPG na rynku europejskim. Rynek polski to prawie 3 mln samochodów zasilanych gazem LPG. 120 tys. instalacji na różnego rodzaju zbiornikach, jak również to są wszystkie inne zastosowania butli, zbiorników transportowych i zbiorników magazynowych – mówił prezes Ireneusz Popiół.

Będzie rządowe wsparcie dla branży LPG poprzez włączenie samochodów na gaz do stref niskoemisyjności?

– Z tego miejsca chciałbym prosić polski rząd o to, aby wsparł również naszą branżę LPG, poprzez zastanowienie się nad możliwością włączenia również samochodów zasilanych gazem do stref niskoemisyjności, jak również możliwość wprowadzenia do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, możliwości skorzystania przez naszą branżę ze środków na rozwój tego rynku, na nowe zastosowania gazu np. w rolnictwie i innych gałęziach gospodarki – dodał na koniec dyrektor zarządzający Ireneusz Popiół.

screen YouTube
screen YouTube
screen YouTube
screen YouTube
screen YouTube
screen YouTube

 

 

źródło: tarnogorski.info