SP złożyła projekt ws. zawieszenia systemu ETS. „Obniży ceny energii o 40%”

fot. Solidarna Polska screen Twitter

Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt ustawy zawieszającej unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). 

Politycy partii Zbigniewa Ziobry wskazują, że Polska musi zawiesić system ETS, ponieważ opłaty sprawiają, że ceny energii są na rekordowo wysokim poziomie.

– Nie jest przypadkiem, że Gazprom, a więc główna agenda gospodarcza Putina, tak bardzo angażowała się w finansowanie, promowanie pakietu klimatyczno-energetycznego UE. Dlatego, że najwięcej zarabiał na tym Putin i Rosja, w drugiej kolejności Niemcy – mówił Ziobro.

– Dzisiaj w Sejmie złożyliśmy projekt zawieszający system ETS w Polsce. Przygotowana opinia wybitnego eksperta w zakresie prawa europejskiego, daje możliwość zastosowania art. 347 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – poinformował Jacek Ozdoba, rzecznik prasowy Solidarnej Polski.

– Projekt ustawy zakłada zwolnienie z obowiązku kupowania szkodliwych pod względem obciążenia finansowego uprawnień do emisji CO2. Co roku wyprowadza się z Polski miliardy złotych parapodatku europejskiego – dodał.

– Ustawa zwalnia Polskę z obowiązku kupowania uprawnień do emisji CO2, co obniży w Polsce ceny energii o 40% a ciepła o ok. 30% – wylicza w mediach społecznościowych posłanka Maria Kurowska.

źródło: Solidarna Polska, Media społcznościowe
Oprac. Redakcja